14. Festival samoniklog bilja uspješno je završen u Kršanu nakon dva dana ispunjena edukativnim sadržajima I praktičnim radionicama. Unatoč tome što je prvi dan festivala obilježen Danom žalosti u Republici Hrvatskoj, što je rezultiralo izostankom svečanog otvorenja, manifestacija je privukla izniman broj posjetitelja svih generacija i još jednom potvrdila Kršan kao prepoznatljivu destinaciju za ljubitelje prirode i održivog življenja.
"Festival samoniklog bilja postao je jedna od najprepoznatljivijih manifestacija u našoj općini koja iz godine u godinu privlači sve veći broj posjetitelja. Ove godine smo, unatoč promjeni u programu, imali veliki interes posjetitelja za edukacije i predavanja što potvrđuje da smo na dobrom putu u promociji Kršana kao destinacije održivog turizma," izjavila je Ariana Brnetić, direktorica Turističke zajednice općine Kršan.
Manifestaciju su posjetili i brojni ugledni gosti, među kojima saborska zastupnica Sanja Radolović i državna tajnica Monika Udovičić, što potvrđuje važnost i prepoznatljivost ovog događaja i na nacionalnoj razini.
“Festival samoniklog bilja, koji se održava već 14. godinu uistinu je stekao ozbiljnu tradiciju koju su posjetitelji jasno prepoznali. Posebno veseli činjenica što predstavlja jedinstvenu manifestaciju takve vrste u Istri, a moguće i na širem području. Velik broj izlagača iz cijele Hrvatske , ne samo iz Istre, potvrđuje da je festival prepoznat kao jedinstven po svom sadržaju. S turističkog aspekta, osobito je značajno što se održava u predsezoni, neposredno nakon Uskrsa, čime efektivno najavljuje otvaranje turističke sezone” istaknula je državna tajnica Monika Udovičić tijekom svog posjeta.
Drugi dan festivala svojim dolaskom uveličao je i istarski župan Boris Miletić, čime je dodatno naglašena važnost ove manifestacije za promociju Istre kao regije bogate prirodnim resursima. Domaćin, načelnik Općine Kršan Roman Carić, naglasio je kako "ovaj festival već 14 godina uspješno spaja tradiciju i suvremena znanja o samoniklom bilju, što ga čini jedinstvenim u široj regiji."
Prvi dan festivala obilježile su tematske radionice i interaktivna predavanja. Dr. Natko Beck predstavio je koncept "Zdravstvenog vektora", naglašavajući važnost boravka u prirodi: "Svako vrijeme koje provedemo vani je vrijeme dobro investirano u naš život," poručio je dr. Beck posjetiteljima. Psihologinja Gordana Trošt-Lanča održala je iznimno posjećeno predavanje o jačanju psihološke otpornosti uz pomoć prirode i biljaka. "Samoniklo bilje uspijeva i raste često u nepovoljnim uvjetima, prilagođava se, i upravo to prilagođavanje je nešto što nam pomaže da se lakše nosimo sa stresom," objasnila je Trošt-Lanča. Među najposjećenijim događanjima bila je radionica Leonore Surian Popov, koja je u subotu održala predavanje o samoniklom jestivom bilju te radionicu u Jasenoviku o ljekovitom bilju i tradicionalnoj izradi melema. "Učite o bilju! Treba jesti to što nam priroda daje pa ćemo imati i puno više energije," savjetovala je Surian Popov koja je u nedjelju ugostila i sudionike "Kršan Spring Walk Tour-a".
Drugi dan festivala donio je nova zanimljiva događanja. Poznati avanturist Bruno Šimleša proveo je posjetitelje kroz svoje putopisno iskustvo "U zagrljaju planine", dijeleći nezaboravne doživljaje s planinarskih ekspedicija. "Priroda nas uči da se vratimo sebi kakvi jesmo, onkraj uloga koje igramo, onkraj proizvoda kojima smo obasipani, nego da se vratimo životu koji je s jedne strane i jednostavan i svet," poručio je Šimleša okupljenim posjetiteljima.
Nedjeljni program bio je jednako sadržajan i raznovrstan. Gloria Glušac održala je predavanje o mirisnoj terapiji za nemirne dane, dok je Barbara Radonić govorila o ženskom zdravlju i pravilnom izvođenju Kegelovih vježbi. Žaklina Stroligo održala je zapaženu prezentaciju biljne terapije za žene s posebnim naglaskom na prirodnu pomoć kod autoimunih i hormonalnih problema, a Dubravka Orlić-Bašlin predstavila je značaj ljekovitih mediteranskih biljaka u prevenciji zdravlja. Posebno zanimanje posjetitelja izazvalo je predavanje Šime Martinovića o uzgoju divljih šparoga i društvenom poduzetništvu.
Urednica portala "Vilicom kroz Hrvatsku" Kasandra Draganić pripremala je proljetni rižoto od samoniklog bilja i oduševila posjetitelje kreativnošću.
Najmlađi posjetitelji uživali su u dječjem kutku koji je prvog dana organizirala škola stranih jezika Hellen Doron iz Labina, dok su drugog dana sudjelovali u posebno osmišljenim dječjim radionicama pod vodstvom Ribafish-a i Žutog kišobrana.
Posebnost ovogodišnjeg festivala bile su edukativne šetnje s poznatim travarom Frankom Zgrablićem, koji je na terenu poučavao kako prepoznati, brati i koristiti jestivo samoniklo bilje. U nedjelju ujutro održan je i "Kršan Spring Walk Tour" pod vodstvom Kristine Načinović Jakovčić, na kojem su sudionici propješačili dvadesetak kilometara kroz prekrasne krajolike Kršana te uz degustaciju sireva OPG Fajman i domaćih proizvoda koje je pripremila Lucila Mikleuš, naučili i kako prepoznavati samoniklo bilje u njegovom prirodnom okruženju. Tijekom cijelog festivala, posjetitelji su mogli obići bogato opremljen sajamski dio gdje su lokalni proizvođači nudili raznolike proizvode – od čajeva, tinktura i eteričnih ulja do kozmetičkih pripravaka, melema i likera. Osim proizvoda od bilja, na sajmu su se mogli pronaći i drugi domaći specijaliteti poput meda, sireva, maslinovog ulja, vina i rakije. Gastro kutak privukao je brojne gurmane svojim delicijama poput pohane kadulje i slastica od divljeg bilja, a posjetitelji su mogli kušati i razne čajeve, likere i druge pripravke od samoniklog bilja.
"Ovogodišnji festival pokazao je koliko naši posjetitelji cijene edukativni aspekt manifestacije, ali i kako raste svijest o važnosti samoniklog bilja i tradicionalnih znanja za naše zdravlje. Već sada počinjemo planirati sljedeće izdanje festivala s još bogatijim sadržajima," zaključila je Brnetić.
Organizatori festivala – Turistička zajednica općine Kršan i Općina Kršan – zahvaljuju svim predavačima, izlagačima, posjetiteljima i sponzorima na sudjelovanju i najavljuju 15. izdanje festivala za proljeće 2026. godine.
Fotografije na linku https://photos.app.goo.gl/7pnRrGQGn6oMrwer7